تاریخ انتشار: 04 مرداد، 1401  

بازدید: 74   نویسنده: جواد یوسفی  

آموزش نحوه تشخیص کپی رایت موزیک

کپی رایت چیست؟


Copyright به معنی حق صاحب اثر است. هنگامی که یک فرد، اثری را تولید می‌کند، حال این اثر می‌تواند کتاب، موسیقی، فیلم یا هر مورد دیگری باشد، تمام حق و حقوق آن نیز متعلق به خالق اثر خواهد بود که به این حق، کپی رایت گفته می‌شود. هدف از قانون کپی رایت، حفظ حق و حقوق برای تلاش‌هایی می‌شود که خالق آن اثر صرف کرده است.

منظور از کپی رایت موسیقی چیست؟


کاربرانی که از اصطلاح کپی رایت موسیقی استفاده می‌کنند قصد دارند بدانند آیا این آهنگ، کپی رایت دارد یا خیر؟ یعنی آیا می‌توان از آن در برنامه‌هایی مانند اینستاگرام، فیسبوک و یوتیوب استفاده کرد؟


در حال حاضر که بازار تولید محتوای ویدیویی در رسانه‌های مختلف داغ است، حق کپی رایت برای بسیاری از یوتیوبرها، بلاگرهای اینستاگرامی، کاربران تجاری و حتی کاربران معمولی که از شبکه‌های اجتماعی به عنوان سرگرمی استفاده می‌کنند، مشکلاتی را می‌تواند به وجود آورد. ویدئویی بدون موسیقی را تصور کنید، این ویدیو جذابیتی ندارد و اضافه کردن یک موسیقی به ویدیو می‌تواند کاربران بیشتری را جذب کند؛ اما رسانه‌ها به دلیل رعایت حق کپی رایت اجازه نمی‌دهند هر نوع موسیقی را به ویدیوهای خود اضافه کنید. شاید در ابتدا به ذهن شما بیاید که قانون کپی رایت را دور بزنیم؛ اما دور زدن کپی رایت در یوتیوب و اینستاگرام به همین راحتی‌ها که فکر می‌کنید نیست. با این توضیحات دو راه پیش روی شما که قصد استفاده از موسیقی روی ویدیوی خود را دارید وجود دارد:


1. استفاده قانونی از آهنگ‌های دارای کپی رایت


2. استفاده از آهنگ‌های بدون کپی رایت


آیا می‌‌توان به صورت قانونی از آهنگ‌هایی که کپی رایت دارند استفاده کرد؟


موسیقی‌هایی که حق کپی رایت دارند به این معنی است که دارای مالک قانونی هستند؛ اما این تعریف بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید از آهنگ‌های دارای حق کپی رایت استفاده کنید؛ بلکه شرایطی وجود دارد که با رعایت آن‌ها این اجازه را خواهید داشت که از چنین آهنگ‌هایی استفاده کنید.


مجوز Creative Commons Music


Creative Commons Music نوعی مجوز است که بسیاری از آهنگ‌سازان، موسیقی خود را تحت آن پخش می‌کنند. به آهنگ‌هایی که تحت مجوز Creative Commons Music پخش شود موسیقی خلاقانه مشترک گفته می‌شود و کاربران می‌توانند از موسیقی به‌صورت رایگان استفاده کنند؛ اما این استفاده رایگان محدودیت‌هایی نیز به همراه دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.


به مالک موسیقی، اعتبار دهید


در زمان انتشار ویدئو، نام خلاق اثر را ذکر کنید. حال، ذکر نام خالق اثر با توجه به پلتفرم می‌تواند متفاوت باشد.


از موسیقی در ویدیوهای غیرتجاری استفاده کنید


آرشیو‌های متعددی در سطح اینترنت وجود دارد که خالقان آن، اجازه استفاده از موسیقی را برای استفاده در ویدئوهای غیرتجاری داده‌اند. این ویدئوها می‌تواند آثاری برای اهداف خیرخواهانه باشد.


مجوز Ad Supported Music


ناشران صدا و شرکت یوتیوب قراردادی دارند که اجازه می‌دهد شما از آهنگ‌های دارای کپی رایت در ویدئو خود استفاده کنید. به این دسته از آهنگ‌ها «موسیقی پشتیبانی شده توسط آگهی» گفته می‌شود. یوتیوب در قبال قرار دادن تبلیغات در ویدیوی شما، این امکان را فراهم می‌کند که از آهنگ دارای کپی رایت استفاده کنید. هزینه این تبلیغات به صاحب اثر تعلق می‌گیرد. اگر وجود تبلیغات در ویدئو برای شما اهمیتی ندارد، می‌توانید از این راه استفاده کنید.


مجوز Licensed Music


آهنگ‌هایی تحت عنوان «موسیقی مجاز» وجود دارد که شما به‌راحتی می‌توانید از آن‌ها در یوتیوب استفاده کنید. برای استفاده از این موسیقی‌ها شما باید لایسنس معتبر از صاحب اثر داشته باشید. گرفتن لایسنس یا اجازه‌نامه شاید هزینه فراوانی داشته باشد، اما خیالتان را از بابت رعایت قوانین کپی رایت آسوده خواهد کرد.


نحوه تشخیص آهنگ کپی رایت


ابزارها و سایت‌هایی برای تشخیص موسیقی با حق کپی رایت در سطح اینترنت وجود دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. این ابزارها می‌توانند به ما در تشخیص آهنگ کپی رایت کمک کنند. برای دسترسی به این ابزار و وب‌سایت‌ها عبارت «Check Music for Copyright» را در مرورگر خود سرچ ‌کنید، در نتایج می‌توانید به سایت‌های مختلف برای تشخیص آهنگ کپی رایت دسترسی داشته باشید. سایت eproves.com و سایت easysong.com دو نمونه از بهترین سایت‌هایی است که می‌توانید برای تشخیص آهنگ کپی رایت از آن‌ها کمک بگیرید. در ادامه روش کار کردن با یکی از این سایت‌ها را بررسی می‌کنیم.


گام اول: در باکس جست و جو نام آهنگ مورد نظر خود را وارد کرده و دکمه Check را می‌زنید. 


گام دوم: اطلاعات موزیک را به شما نشان می‌دهد و با توجه به موزیک شما پیام‌های مختلفی را دریافت می‌کنید.


برای مثال اگر موزیک مورد نظر از نظر کپی رایت مشکلی نداشته باشد یک پیام سبز رنگ "No copyright music" را مشاهده خواهید کرد. در غیر اینصورت به جای پیام سبز رنگ بسته به نوع کپی رایت موسیقی پیام‌های دیگری مشاهده می‌کنید.


معرفی سایت‌هایی با آرشیو آهنگ‌های بدون کپی رایت


وب‌سایت‌ها و کانال‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها به آهنگ‌های بدون کپی رایت دسترسی پیدا کنید، اما قبل از این که به سراغ معرفی وب‌سایت‌های معمولی برویم دو عدد از بهترین منابع برای دانلود موسیقی را معرفی می‌کنیم.


Youtube Audio Library
Sound CollectionFacebook


با استفاده از این دو منبع می‌توانید به میلیون‌ها موسیقی، صدا و افکت صوتی دسترسی داشته باشید و به‌صورت رایگان از محتوای آرشیو آن‌ها در ویدیوهای خود استفاده کنید. البته مشکلی نیز در منابع ذکر شده وجود دارد. به این صورت که شما امکان جستجوی آهنگ خاصی را ندارید، اما می‌توانید بر اساس سبک موسیقی یا مدت زمان موسیقی، محتوای آرشیو‌ها را فیلتر کنید. در قسمت فیلترها دو گزینه وجود دارد که باعث می‌شود کار برای شما راحت‌تر شود.


Attribution Required: هنگامی که این فیلتر را فعال کنید موسیقی‌هایی را به شما نمایش می‌دهد که باید هنگام انتشار ویدیو نام صاحب اثر را ذکر کنید.


Attribution not Required: با فعال کردن این گزینه، آهنگ‌هایی به شما نمایش داده می‌شود که بدون هیچ محدودیتی می‌توانید از آن‌ها در ویدیوی خود استفاده کنید.


با توجه به این نکات، شاید برخی مواقع شما نتوانید آهنگ متناسب با نیاز خود را پیدا کنید؛ پس باید به سراغ سایت‌های دیگر برای دانلود آهنگ بدون کپی رایت بروید. ما در ادامه به معرفی 5 سایت از بهترین منابع دانلود آهنگ بدون کپی رایت می‌پردازیم.


فهرست بهترین سایت‌های دانلود آهنگ بدون کپی رایت


audiojungle.net


در این سایت می‌توانید هر سبک از موسیقی را که می‌خواهید بیابید. سایت Audio Jungle یکی از بهترین منابع دانلود موزیک بدون کپی رایت است که در آن بیش از 586000 موسیقی از سبک پاپ تا هوی‌متال و انواع جلوه‌های موسیقی در دسترس قرار دارد.


mixkit.co


سایت Mix Kit مخصوص دانلود موزیک بدون کپی رایت برای کسانی است که به دنبال موسیقی با سبک پاپ هستند. علاوه بر موسیقی پاپ می‌توانید به ویدیوهای استوک نیز دسترسی داشته باشید.


epidemicsound.com


سایت Epidemic Sound یکی از بهترین منابع موزیک بدون کپی رایت مخصوص کاربرانی است که به دنبال موسیقی پس‌زمینه هستند.


ccmiwter.org


سایت ccmiwter را می‌توان یکی از منابع بزرگی از موسیقی بدون کپی رایت از خوانندگان و نوازندگان بزرگ جهان دانست که اجازه می‌دهد بهترین انتخاب‌ها را برای ویدیوهای تجاری خود داشته باشید.


songsara.net


سایت سانگ سرا یک وب‌سایت ایرانی برای دانلود آهنگ است که می‌توانید از طریق آن به دانلود آهنگ‌های بدون کپی رایت نیز بپردازید.


کپی رایت در اینستاگرام


اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که افراد عموما برای سرگرمی از آن استفاده می‌کنند؛ اما اینستاگرام چگونه موسیقی کپی رایت را تشخیص می‌دهد؟ مشابه بیشتر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، فرایند تشخیص موسیقی دارای حق کپی رایت توسط ربات‌ها صورت می‌گیرد. سیستم اینستاگرام به طور خودکار تشخیص می‌دهد که موسیقی دارای حق کپی رایت، روی یک پست وجود دارد یا خیر.


از آنجایی که این یک فرایند خودکار است، امکان دارد اشتباهاتی رخ دهد، مثلا موسیقی دارای حق کپی رایت به عنوان موسیقی بدون حق کپی رایت، علامت‌گذاری شود یا برعکس. اینستاگرام معمولاً هنگام شناسایی موسیقی دارای حق کپی رایت واکنش‌های مختلفی به کاربر نشان می‌دهد.


اگر از موسیقی دارای حق کپی رایت در اینستاگرام استفاده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟


وقتی از موسیقی دارای حق کپی رایت استفاده شود، اینستاگرام یکی از کارهای زیر را انجام می‌دهد:


 پست دارای موسیقی کپی رایت منتشر می‌شود، ولی موسیقی اجرا نمی‌شود (در واقع پست را سایلنت می‌کند).
 اگر در لایو باشید، لایو شما را به صورت خودکار قطع می‌کند.
 پست یا استوری شما را به طور کامل حذف می‌کند.


با این حال، اینستاگرام اخیراً ویژگی جدیدی را ارائه کرده که محتوای کاربر را بررسی می‌کند و اگر قانون کپی رایت نقض شود با نمایش هشداری، کاربر را از این موضوع مطلع می‌سازد. این پیام همچنین شامل دستورالعمل‌هایی برای نحوه رفع مشکل توسط کاربران می‌شود. سران اینستاگرام اعلام کرده‌اند که ویژگی جدید، تلاشی برای جلوگیری از وقفه‌های خودکار این پلتفرم مانند قطع کردن، مسدود کردن یا پایان دادن به پخش زنده است.


قوانین کپی رایت موسیقی در اینستاگرام


هیچ دور زدنی برای حق کپی رایت موسیقی در اینستاگرام وجود ندارد. شرایط استفاده و دستورالعمل‌های انجمن اینستاگرام می‌گوید که شما فقط می‌توانید «محتوایی را در اینستاگرام پست کنید که حقوق مالکیت معنوی دیگران را نقض نکند». در صورت نقض قوانین کپی رایت موسیقی در اینستاگرام احتمال حذف شدن پست شما بسیار زیاد است.


شاید سوال شما نیز باشد که چگونه از موسیقی دارای کپی رایت در پست، ویدیو، IGTV و Lives استفاده کنیم؟ اگر شما بخواهید به شکل غیر قانونی این کار انجام دهید هیچ راه دور زدنی وجود ندارد، اما می‌توانید به شکل قانونی می‌توانید این کار را انجام دهید. همچنین شاید از خود بپرسید که چگونه می‌توان موسیقی دارای حق چاپ را در اینستاگرام به صورت قانونی ارسال کرد؟ خوشبختانه، اینستاگرام برخی از قوانین کپی رایت موسیقی اینستاگرام خود را به اشتراک گذاشته که به 3 مورد از مهم‌ترین این قوانین که کاربران زیادی با آن مواجه می‌شوند، اشاره می‌کنیم:


1. زمانی که موسیقی را به اشتراک می‌گذارید، همیشه یک ویدیو پست کنید. اینستاگرام می‌گوید همیشه باید یک جزء بصری در ویدیوی شما وجود داشته باشد. صدای ضبط شده نباید هدف اصلی ویدیو باشد.


2. ویدیوی خود را کوتاه نگه دارید. اینستاگرام توصیه می‌کند از کلیپ‌های کوتاه موسیقی استفاده کنید. اینستاگرام اعلام کرده است که هرچه تعداد تراک‌های ضبط شده کامل در یک ویدیو بیشتر باشد، احتمال محدود شدن آن بیشتر می‌شود.


3. موسیقی نامحدود برای استوری‌های اینستاگرام و اجرای موسیقی سنتی شما (مانند فیلمبرداری از یک هنرمند زنده یا گروه موسیقی).


با رعایت این نکات می‌توانید تا حدود زیادی قوانین کپی رایت موزیک اینستاگرام را رعایت کنید و به حق و حقوق مادی و معنوی یک صاحب اثر احترام بگذارید و بدون هیچ نگرانی از پاک شدن پست‌ و استوری، قطع شدن Live و در موارد جدی‌تر مسدود شدن حساب کاربری، به فعالیت‌های خود در اینستاگرام ادامه دهید.


پرسش‌های متداول


منظور از کپی رایت موسیقی چیست؟


کپی رایت به مجموعه‌ای از حقوق انحصاری اشاره دارد که به ناشر یا پدیدآورنده یک اثر اصل و منحصر به فرد تعلق می‌گیرد.


آیا امکان استفاده از آهنگ دارای کپی رایت در یوتیوب و اینستاگرام وجود دارد؟


شما می‌توانید از آهنگ‌های دارای حق کپی رایت با رعایت چندین نکته مانند ذکر نام صاحب اثر، داشتن لایسنس و استفاده از تبلیغات در ویدیوهای خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات ثبت شده کاربران

    هیچ نظری ثبت نشده! اولین نفری باش که نظرشو ثبت میکنه!

    دیدگاه خود را ثبت کنید

    برای ثبت نظر، ابتدا وارد شوید.