تاریخ انتشار: 02 تیر، 1401  

بازدید: 156   نویسنده: طاها رضازاده  

همه چیز راجب NFT.

NFT چیست؟
NFT مخفف 'non-fungible token' است. وقتی چیزی قابل تعویض است، مانند اسکناس دلار، معادل هر اسکناس دلاری دیگری است و بنابراین می توان آن را با آن مبادله کرد. در مقابل، یک توکن غیر قابل تعویض یک دارایی منحصر به فرد به شکل دیجیتالی است که با هیچ NFT دیگری قابل مبادله نیست. این بدان معناست که هر NFT یک آیتم منحصر به فرد است. NFTها با استفاده از فناوری بلاک چین از مالکی به مالک دیگر منتقل می شوند، که یک دنباله دیجیتال از فروشنده به خریدار ایجاد می کند که تراکنش را تأیید می کند. این حقوق مالکیت منحصر به فرد را برای خریدار (مالک جدید) رمزگذاری می کند.

همتای دنیای فیزیکی یک دارایی کلکسیونی منحصربه‌فرد مانند یک اثر هنری است که ممکن است گواهی مالکیت آن را داشته باشید که صحت آن را تأیید می‌کند. NFT با فناوری بلاک چین نیاز به گواهی مالکیت را جایگزین می کند. حتی برخی از NFT ها وجود دارند که از فناوری بلاک چین برای ایجاد گواهی مالکیت دیجیتالی برای یک دارایی فیزیکی منحصر به فرد استفاده می کنند، اگرچه این در حال حاضر رایج نیست.

NFTها در سال 2021 به یک سرمایه گذاری محبوب تبدیل شدند، حتی اگر از سال 2014 وجود داشته باشند. با افزایش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، ایده گرفتن برخی از دارایی های دیجیتال و فروش آنها به سرمایه گذاران برای خرید آنلاین افزایش یافت.

NFT ها چگونه کار می کنند؟
NFT ها از طریق بازارهای آنلاین مانند Rarity.tools یا NFTcatcher.io بازاریابی و توزیع می شوند. سرمایه گذاران می توانند قبل از انتخاب یک دارایی برای خرید، فهرستی از دارایی ها را بررسی کنند. برای خرید دارایی دیجیتال و ایجاد یک حساب کاربری در بازار NFT که به کیف پول رمزنگاری حاوی سکه ها متصل است، باید ارز دیجیتال داشته باشد.

رایج ترین NFT های بلاک چین از توکن های اتریوم ERC-20 استفاده می کنند. توکن ERC-20 چیزی است که بلاک چین برای صدور قرارداد هوشمند روی بلاک چین اتریوم استفاده می کند. توکن‌ها را می‌توان با پولیگون، سولانا و پولکادوت نیز خریداری کرد.

NFT ها دریچه جدیدی را به روی هنرمندان، شرکت ها و افراد مشهور برای کسب درآمد از دارایی های خود باز کرده اند. هنرمندان می توانند کتابخانه ای از دارایی های دیجیتال ایجاد کنند تا موج جدیدی از سرمایه گذاران و مجموعه داران را به بازار عرضه کنند. سلبریتی ها در حال ایجاد دارایی هایی هستند که بر هویت برند مشهور خود سرمایه گذاری می کنند. برخی از NFT ها به قیمت هزاران، حتی میلیون ها دلار به فروش می رسند.

NFT ها چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارند؟
NFTها مشابه ارزهای دیجیتال نیستند. یک NFT از ارز دیجیتال برای انجام تراکنش استفاده می کند. از همان فناوری بلاک چینی استفاده می‌کند که ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کند، اما این دارایی متفاوت تنظیم شده است. در حالی که یک سکه ارز دیجیتال را می توان به صورت معادل معامله کرد یا مبادله کرد، NFT نمی تواند. این به این دلیل است که هر دارایی رمزنگاری با یک کد شناسایی منحصر به فرد و ابرداده تنظیم شده است که یک NFT را از دیگری متمایز می کند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید یک بیت‌کوین را با بیت‌کوین دیگری مبادله کنید – آنها برابر هستند – اما NFTها به طور مساوی معامله نمی‌شوند.

مثال های NFT
هزینه NFT ها در سراسر جهان متفاوت است. کلکسیونرها در برخی موارد میلیون ها دلار برای دریافت دارایی دیجیتال پرداخت می کنند. به برخی از این نمونه های NFT که در بازار فروخته شده اند نگاهی بیندازید.

توجه: قیمت NFT از میانگین 24.98 دلار در ابتدای سال 2021 به 913.48 دلار در نوامبر 2021 افزایش یافته است. میانگین قیمت NFT تا ژانویه 2021 به 346.85 دلار کاهش یافته است. NFT نزدیک به اوج محبوبیت در سال 2021، دارای ارزش کل روز 30 است. نزدیک به 64 میلیون دلار تا 15 مارس 2022، مجموع فروش طی 30 روز به 832 هزار دلار رسید.

1. هر روز: 5000 روز اول
این NFT یک کولاژ است که توسط مایک "بیپل" وینکلمن ایجاد شده است. این عکس‌ها مربوط به سال 2007 است. این تصویر در 11 مارس 2021 در خانه حراج کریستیز فروخته شد و به عنوان آغازگر جنون NFT شناخته می‌شود. قیمت فروش بالاترین قیمت ثبت شده بود: 63.9 میلیون دلار.

2. انسان
انسان یکی دیگر از دارایی های هنری است که توسط مایک "بیپل" وینکلمن خلق شده است. این در واقع ترکیبی از یک دارایی فیزیکی با یک توکن دیجیتال است. او از آن به عنوان یک مجسمه ویدئویی جنبشی یاد می کند که در آن چهار صفحه نمایش روی مجموعه فلز آلومینیوم صیقلی در یک قاب چوبی چوب ماهون قرار داده شده است. این NFT در نوامبر 2021 به قیمت 28.9 میلیون دلار فروخته شد.

3. فورسونای لیندسی لوهان
در اکتبر 2021، یک لیندسی لوهان NFT به قیمت 4408 دلار در یک حراج فروخته شد. این NFT بخشی از خط NFT های دوستان کارتل است که توسط Canine Cartel ارائه می شود. NFT یک ماکت دیجیتالی از لیندسی لوهان موت شبیه به هم بود.

4. اسنوپ داگ "Da Dogg Gone Gym"
اسنوپ داگ با هارلم گلوبترترترز شریک شد تا یک کمدی NFT را منتشر کند که او با این تیم در آن بازی کرد. NFT در ماه اکتبر منتشر شد. این تنها یکی از بسیاری از NFT هایی بود که اسنوپ داگ با آن درگیر بوده است. او از مارس 2021 با بیش از 19 میلیون دلار دارایی که خریده است، یک مجموعه دار و خالق فعال بوده است.

5. دوشنبه های متاورس Applebee
Applebee در دسامبر 2021 روند تبلیغاتی جدیدی را آغاز کرد. این شرکت با هنرمندان کار کرد تا توکن هایی بسازد که نمایانگر همبرگر، بال های بدون استخوان و استیک خیابان بوربون باشد. کسانی که NFT را خریداری کردند نه تنها آثار هنری دیجیتال را دریافت کردند، بلکه یک سال از آیتم منو نیز دریافت کردند. Bourbon Street Steak NFT به قیمت 1337 دلار فروخته شد.

6. Under Armour Stephen Curry Sneaker
برای بزرگداشت رکورد شکنی استفن کوری در شوت سه امتیازی، Under Armour یک کپی دیجیتالی از کفشی که در طول این شاهکار پوشیده بود ساخت. این دارایی دیجیتال به خریداران اجازه می‌دهد تا آواتارهای خود را در پلتفرم‌های دیجیتال مختلف مانند Gala Games و The Sandbox با این کفش بسازند. NFT در 30 دقیقه با قیمت هر کدام 333 دلار فروخته شد.

7. کریپتو باتز آزی آزبورن
در ژانویه 2022، آزی آزبورن، خواننده هوی متال و مخاطب رسانه، مجموعه 9666 خفاش NFT خود را با نام "Cryptobatz" معرفی کرد. هر کریپتوبات به کلکسیونر این امکان را می دهد که یک NFT ایجاد کند که به خرید اجازه می دهد با NFT دیگری از کیف پول دیجیتال خود "گزیده" و جهش یابد.

سرمایه گذاری در NFT ها
خرید NFT نیازمند دقت نظر سرمایه گذار یا جمع کننده است. ابتدا باید NFT هایی را پیدا کنید که احساس می کنید ارزش آنها افزایش می یابد و علاقه مند به جمع آوری آنها هستید. می توانید با بررسی بازارهای مختلف که در آن فروش و حراج برگزار می کنند، درباره NFT تحقیق کنید. همچنین می‌توانید به چت‌های NFT Discord و تلگرام بپیوندید تا بتوانید آنچه را که دیگران درباره NFT‌های موجود و نسخه‌های جدید می‌گویند، یاد بگیرید.

شما نمی توانید یک NFT بدون حساب ارز دیجیتال بخرید. این بدان معناست که ابتدا باید از طریق یک شرکت کارگزاری مانند Coinbase (NASDAQ: COIN) یا Robinhood (NASDAQ: HOOD) ارز رمزنگاری شده مورد نیاز برای تراکنش را خریداری کنید و سپس کیف پول رمزنگاری را که ارز دیجیتال شما را ذخیره می کند به بازار NFT که در آن هستید پیوند دهید. تصمیم به خرید بگیرید

نکته: به تاریخ انتشار توجه کنید زیرا می خواهید مطمئن شوید که می توانید NFT را خریداری کنید. برخی از نسخه‌های جدید با سر و صدای زیاد ممکن است خیلی سریع فروخته شوند.

خط پایین
NFT ها روند رو به رشدی در تجارت دیجیتال و جمع آوری هنر هستند. مطمئن شوید که ارز دیجیتال مناسبی برای خرید NFT مورد نظر خود دارید. هنگامی که صاحب NFT شدید، آن را ذخیره کرده و در قالب های دیجیتالی استفاده می کنید یا می توانید آن را برای سود به معامله گر دیگری که به دنبال دارایی منحصر به فرد است مبادله کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات ثبت شده کاربران

    هیچ نظری ثبت نشده! اولین نفری باش که نظرشو ثبت میکنه!

    دیدگاه خود را ثبت کنید

    برای ثبت نظر، ابتدا وارد شوید.