لاراول چیست؟

تاریخ انتشار: 27 مرداد، 1401  

بازدید: 213   نویسنده: سهراب امینی  

لاراول چیست؟


معرفی فریم ورک لاراول Laravel


زبان برنامه نویسی PHP یکی از عالی ترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در حوزه طراحی وب است. این زبان برنامه نویسی Framework های بسیار زیادی دارد که Laravel یکی از آنهاست. عاملی که فریم ورک لاراول را از سایر فریم ورک های زبان PHP متمایز می سازد، ویژگی های زیادی است که در ادامه مقاله به طور کامل به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم.
فریم ورک چیست؟


ممکن است ابتدا برای شما این سوال مطرح شود که فریم ورک چیست؟ فریم ورک یا Framework در لغت به معنی چارچوب است. فریم ورک برنامه نویسی مجموعه ای از کتابخانه ها، استانداردها، دیزاین پترن ها و قوانین کدنویسی است که در بستر یک چارچوب نرم افزاری در اختیار توسعه دهندگان و برنامه نویسان قرار می گیرد. برای انواع زبان های برنامه نویسی مختلف، فریم ورک های متعددی توسعه داده شده است.


بنابراین برنامه نویسان و توسعه دهندگان از فریم ورک ها به عنوان بستری استاندارد برای طراحی و توسعه اپلیکیشن های خود استفاده می کنند. در فریم ورک ها بسیاری از کدها و دستورات به صورت از پیش نوشته شده مورد استفاده قرار می گیرند. این توابع و دستورات توسط توسعه دهندگانی با تجربه و متخصص آماده شده اند و برنامه نویسان با استفاده از آن ها می توانند اپلیکیشن های خود را با سرعت، امنیت و کیفیت بالاتری توسعه دهند.
فریم ورک لاراول چیست ؟


زمانی که در مورد فریم ورک های توسعه وب اپلیکیشن صحبت می شود، همیشه نام لاراول به زبان می آید. از لاراول می توان به عنوان محبوب ترین فریم ورک زبان برنامه نویسی PHP یاد کرد. این فریم ورک توانسته است در زمانی کوتاه، به اولین گزینه توسعه دهندگان برای توسعه برنامه های پیچیده تحت وب تبدیل شود.


لاراول فریم ورکی مبتنی بر معماری MVC است که به صورت رایگان و متن باز ارائه شده است. این فریم ورک امکانات هوشمندی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و برنامه نویسی را برای آن ها لذت بخش تر می کند.


این فریم ورک در بین سایر فریم ورکهای PHP از امنیت و سرعت توسعه بیشتری برخوردار است و از طریق آن شما قادر خواهید بود بدون اینکه تغییری در کدهای اصلی ایجاد کنید، عملکرد بسیاری از بخش ها را تغییر دهید. لاراول کتابخانه های بسیار متنوعی دارد و از اغلب کتابخانه های فریم ورک سیمفونی نیز استفاده می کند. همچنین این فریم ورک سرویس های مختلفی را برای برنامه نویسان ارائه می دهد. به عنوان مثال سرویس هایی همچون تأیید هویت، دسترسی های کاربران، کنسول Artisan، پرداخت و صورتحساب، کش (Cache) و ... که تنها بخش کوچکی از سرویس هایی است که این فریم ورک در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.
قابلیت ها و مزایای فریم ورک لاراول چیست ؟


فریم ورک Laravel مزایای بسیار زیادی دارد که با هر بروزرسانی شمار آن ها افزایش می یابد. از Laravel تحت عنوان هایی مانند جادوگر دنیای وب هم یاد می شود. زیرا بسیاری بر این اعتقادند که کارهایی که این فریم ورک در فرآیند توسعه وب اپلیکیشن انجام می دهد، جادویی می باشند.


در لاراول با کمترین میزان کدنویسی و با وارد کردن دستوراتی کوتاه، کارهای بزرگی را می توان انجام داد. از جمله می توان به سیستم پیاده سازی فرم های عضویت و ورود در Laravel اشاره کرد. این بخش در لاراول تنها با وارد کردن یک دستور پیاده سازی می شود.
افزایش سرعت توسعه پروژه


فریم ورک لاراول به صورت Component Base است. یعنی کاربران به راحتی می توانند کامپوننت های دلخواهشان را به اپلیکیشن اضافه کرده و به روند توسعه آن سرعت بخشند. همچنین در صورتی که از منطق اجرایی Laravel استفاده شود، نوشتن وب اپلیکیشن بسیار ساده خواهد شد.


همچنین استفاده از قابلیت Auto Loading باعث می شود تمام نیازمندی ها برای Component ها، Classها و غیره به صورت اتوماتیک بارگذاری شود. ویژگی دیگر لاراول، استفاده از Migration ها برای ایجاد دیتابیس است که باعث سهولت انتقال و مدیریت اطلاعات می شود. لاراول دارای سیستم های امنیتی متعددی است که باعث جلوگیری از انواع حملات مانند Ddos، مدیریت ذخیره سازی کوئری های دیتابیس و ... می شود.
ابزار ORM در لاراول چیست ؟


 ابزار ORM برای برقرار کردن پلی ارتباطی بین بانک های اطلاعاتی و اجرای Query استفاده می کند، این ویژگی به شما امکانات بسیار زیادی که یکی از مهمترین آنها ایجاد برخی از محدودیت ها بین اشیا ساخته شده توسط شما و جدول اطلاعاتی یا Database می باشد را می دهد. به طور مثال فرض کنید یک جدول در Database به نام Posts دارید و برای ارتباط با آن, یک Model به نام Posts ایجاد کرده اید. حال اگر بخواهید تمام داده های جدول Posts را بدون استفاده از ORM و Eloquent دریافت کنید، مجبورید یک Query بنویسید. اما با استفاده از Eloquent، تنها کافیست از دستور ()Posts::all استفاده کنید.
خاصیت auto-loading در لاراول چیست ؟


یکی دیگر از مزیت های استفاده از این فریم ورک، بهره گیری از یکی از خاصیت های داخلی لاراول به نام auto-loading برای class ها می باشد که می توانید با استفاده از این خاصیت تمامی class ها و component های خود را به صورت خودکار در صورت نیاز لود کنید و از آنها استفاده کنید. این ویژگی یکی از برترین مزیت های استفاده از فریم ورک لاراول می باشد. چرا که با این روش دیگر نیازی نیست که به صورت دستی کتابخانه ها و فایل های خود را include کنید.ویژگی Migration در لاراول چیست ؟


یکی از بزرگترین مزیت های این فریم ورک، این است که از ویژگی Migration استفاده می کند. این ویژگی در واقع یک سیستم کنترل ورژن بانک اطلاعاتی می باشد که باعث می شود تا به راحتی با هاست خود در ارتباط باشید و بتوانید به راحتی با آن تعامل کنید.خط فرمان Artisan در لاراول چیست ؟


فریم ورک لاراول دارای یک خط فرمان قدرمند است که با استفاده از آن می توانید سرعت کدنویسی را به میزان قابل ملاحظه ای بالا ببرید. این خط فرمان آرتیسن Artisan نام دارد. آرتیسن می تواند به طور اتوماتیک برای شما Controller، Migration به همراه توابع اصلی، Model و... بسازد. همچنین Artisan می تواند یک سرور مجازی برای تست لاراول راه اندازی کند یا دیتابیس های شما را با استفاده از Migration ها تغییر دهد.
Library های Object-Oriented یا شی گرا


 Laravel تعداد بسیار زیادی کتابخانه یا Libraryهای Object-Oriented را دارا می باشد که این Libraryها در فریم ورک های دیگر PHP وجود ندارند. یکی از این Libraryها که به صورت پیش فرض بر روی لاراول نصب می باشد، Authentication Library است. این Library امکانات زیادی مانند چک کردن کاربران hash ،Online کردن رمز عبور و تمام فیلد هایی که می خواهیم، جلوگیری از حملات CSRF و امکانات پیشرفته دیگری را دارا می باشد.
پشتیبانی از معماری MVC


دلیل دیگری که لاراول را به بهترین فریم ورک زبان PHP تبدیل کرده است، پشتیبانی از معماری MVC مانند فریم ورک Symfony است. معماری MVC یا Model ،View ،Controller در بهبود عملکرد برنامه نویسی فوق العاده کمک می کند و باعث می شود برنامه ما علاوه بر عملکرد بهتر، بسیار منظم تر باشد.
خاصیت Unit testing لاراول چیست ؟


مزیت دیگر استفاده از فریم ورک لاراول این است که با استفاده از خاصیت Unit Testing حجم بسیار بالایی از تست های مختلف را در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام دهید تا بتوانید خطاهای احتمالی که ممکن است برای برنامه شما پیش آمده باشد را شناسایی کنید و در صدد حل کردن آنها برآیید.
سیستم امنیتی بسیار بالا و پیشرفته


برای آن که مطمئن شویم کسی نمی تواند به وب سایت ما ریکوئست های Fake بفرستد و از این طریق از آن سوء استفاده کند، لاراول از توکن های CSRF استفاده می کند. چرا که در غیر این صورت هکرها میتوانند از طریق این ریکوئست های Fake به وب سایت ما نفوذ کنند. به این گونه حملات CSRF یا Cross Site Request Forgery گفته میشود.


به همین دلیل در هر بار ارسال Request با Ajax در لاراول یک Token به نام CSRF Token ایجاد شده و به همراه Request ارسال می شود و وقتی Request دریافت شود، لاراول Token موجود در Request را با Token ذخیره شده در Session کاربر مقایسه می کند. اگر این دو Token با هم برابر نباشند، Request نامعتبر محسوب می شود.


تنها وظیفه شما در این فرآیند این است که در هنگام ایجاد فرم های HTML یک فیلد حاوی CSRF Token را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید که CSRF Token توسط خود لاراول تولید می شود و کافی است که از آن در کد استفاده کنید.
Middleware در فریم ورک لاراول چیست ؟


لاراول برای پردازش ریکوئست ها از میان افزار یا Middleware استفاده می کند. می توان گفت که Middleware پلی میان Request و برنامه است. تمام Requestها در لاراول مجبورند از این پل عبور کنند. مثلا لاراول برای تشخیص کاربرانی که احراز هویت نکرده اند از یک میدلور به نام Auth استفاده می کند. تمام صفحاتی که از میدلور Auth استفاده کنند، در صورت باز شدن توسط کاربران احراز هویت نشده به صفحه ورود یا لاگین منتقل می شوند. البته نمی توان این ابزار را تنها یک ابزار امنیتی دانست. چرا که می تواند موارد کاربرد بسیاری داشته باشد. نمونه هایی از این کاربردها عبارت اند از :  • - پیاده سازی سایت های چند زبانه

  • - پیاده سازی حالت در دست تعمیر یا به طور مثال می خواهیم صفحه ای از سایت را تغییر دهم و فعلا می خواهیم آن صفحه یک متن هشدار که سایت در حال بروزرسانی است را برای کاربران نمایش دهد

  • - شناسایی ریکوئست هایی که از طرف ربات ها می آیند و جلوگیری از حملات DDOS

  • - Logکردن
کاهش حجم کد نویسی


در Laravel تمام Queryهای شما می توانند در Modelهای جداگانه ای ذخیره شوند که بعدها از آنها استفاده کنید. این ویژگی فوق العاده باعث شده است که در برنامه نویسی سایت با استفاده از فریم ورک لاراول حجم بسیار زیادی از کدهای شما کاهش یابد و شما بتوانید بهتر و راحت تر با برنامه خود تعامل داشته باشید و آن را اصلاح کنید.
امیدواریم که از این مقاله رضایت کافی داشته و بهترین استفاده را داشته باشید


اشتراک گذاری:

نظرات ثبت شده کاربران

    دیدگاه خود را ثبت کنید

    برای ثبت نظر، ابتدا وارد شوید.